TOD Scholarship Awardees

NameInstitutionCourse of Study
Ajibola Olasode, Ado Odo OtaUnilagFinance
Abraham Bamgbose, Yewa NorthTai SolarinGeography & Environmental Mgt
Hezekiah Ogundimu, Ado Odo OtaUnilagComputer Engineering
Johnbull Vitowanu, IpokiaFUTA AkureIndustrial and Production Engineering
Ezekiel Damilare Babatunde, Yewa NorthUNIMEDMedicine and Surgery (MBBS)
Lateef Akinola, Yewa SouthFUTA AkureMechanical Engineering
Emmanuel Adelakun, Yewa NorthTai SolarinEconomics
Oluwatobiloba Afolabi, Ado Odo OtaUnilagPhysiotherapy
Elizabeth Adeotan, IpokiaUnilagChemistry Education
Ibrahim Ayodeji Ayoola, Yewa NorthLASUMicrobiology
Korede Taiwo, IpokiaFUTA AkureArchitecture
Jeremiah Ashidi, IpokiaUnilagElectrical and Electronics Engineering
Blessing Ajayi, Yewa SouthFed Poly IlaroOffice technology and management
Abeeb Yusuff, Imeko AfonFed Poly IlaroAgric and Bio-environmental Eng. and Tech
Odunayo Emmanuel Fatola, Yewa SouthFed Poly IlaroOffice Technology and Management
Adeboye Bamkole, Yewa NorthFUAABElectrical Electronics
Damilola Olaegbe, Yewa NorthTai SolarinEducation Technology
Johnson Adewale Fasina, Yewa NorthFUAABAquaculture and Fisheries Mgt
Nathaniel Agemo, Yewa NorthUnilagAccounting
Rofiah Abiola Adegbola, Yewa NorthLASUAccounting
Kehinde Akinlade, Yewa SouthTai SolarinComputer Science
Abdulwasiu Onigbinde, Yewa SouthUnilorinAgricultural & Biosystem Eng.
Ayooluwa Tunmise Oguntade, Yewa SouthUIMechanical Eng.
Taiwo Akinlade, Yewa SouthTai SolarinPolitical Science
Tosin Abayomi, Yewa SouthUnilagBusiness Education
Ibrahim Ojo, Ado Odo OtaUnilagFinance
Olamilekan Salako, Ado Odo OtaFUAABBiochemistry
Adedamola Gideon Amusan, Ado Odo OtaUnilagQuantity Surveying
Paul Anuoluwa Mose, Ado Odo OtaLASUAccounting
Aderayo Maryam Hamzat, Ado Odo OtaFUAABNutrition and Dietetics
Ridwanullah Olakanse, IpokiaTai SolarinChemical Science
Olajide Iroko, IpokiaUnilagPolitical Science
James Bamigbaye, IpokiaUnilagFisheries
Olajide Olugbade, IpokiaFed Poly IlaroComputer Engineering
Qoyyuum Kehinde Adeleke, IpokiaUniAbujaEconomics
Grace Ayinde, Imeko AfonUnilagFinance
Christianah Anike Oladele, Imeko AfonLASUYoruba Education
Joseph Adeyanju, Imeko AfonFed Poly IlaroMechanical Engineering
Sunday Ogunniyi, Imeko AfonTai SolarinPolitical Science
Abosede Grace Dosumu, Yewa NorthFCE OsieleBiology/Chemistry
Damilola Abiola, Yewa NorthEkiti UniAccounting Edu
Oluwasegun Ayobami Ogundele, Yewa NorthTai SolarinEconomics
Mojeed Ajani Fadipe, Imeko-AfonNOUNCriminology
Jacob Damilola Olaokun, Imeko-AfonOAUEngineering Physics
Abaoluwase Samuel Akinlade, Yewa SouthFUAABAnimal Physiology
Maryam Adetutu Adeniyi, Yewa NorthLASUMass Communication
Oluwafemi Adebowale Ajayi, Imeko-AfonFUAABNutrition and Dietetics
Tolulope Zaccheus Kudoro, Yewa NorthBayero UniMedical Lab Science
Olatunde Baaqih Bashorun, Ado Odo OtaTai SolarinEconomics
Jesutofunmi Moyofanu Olubiyi, Yewa NorthOOUCooperative Mgt and Rural Development
Abdulfatai Adedayo Adeyanju, Yewa NorthFed Poly IlaroMechanical Eng.
Tomiwa Stephen Daniel, Yewa NorthFUAABComputer Science
Adewole Rotimi Bello, Ado Odo OtaOOUMedicine and Surgery (MBBS)